Apr 21, 2013

Geenitest


Geenitest - geenianalüüs DNA-dieediks

Sa treenid regulaarselt ja toitud enam-vähem tervislikult, kuid sulle tundub, et hoolimata kõikidest su pingutustest kaal lihtsalt ei lange? Võib-olla takistavad su geenid sul kaalust alla võtta. Võiksid proovida maailmas üha enam populaarsust võitvat DNA-dieeti.

Et ülekaalulisus on maailmas kasvav trend, mõeldakse pidevalt välja uusi lahendusi. Üheks efektiivseks viisiks
kaalu kaotada on kasutada DNA-dieeti, mis pakub individuaalse lähenemise tõttu suurt tõenäosust üleliigseid kilosid kaotada. Geenid ja kehakaal – sellega tegeleb isegi omaette teadusharu, mida nimetatakse nutrigenoomikaks.

Nüüd saab ka Eestis lasta oma geene analüüsida – esimesena hakkas seda kehakaalu kaotamise eesmärgil pakkuma IB Genetics. See on DNA-analüüs elustiili parandamiseks, mitte haiguste diagnoosimiseks, nagu DNA-analüüse siiani peamiselt teostati.


Geenitesti tegemine + tasuta kehamassi analüüs


Geenid ja kehakaal

IB Geneticsi arendusjuht Aire Allikas ütleb, et kehakaal on samavõrra geenide poolt määratud kui inimese pikkuski. “Teame ju, et pikkadel inimestel on rohkem potentsiaali oma laps korvpallitrenni panna kui lühematel. Geenide poolt on kehakaal umbes poole võrra määratud, teine pool on mõjutatud inimese elustiilist.”

Kui soovime kaalu säilitada, peame lähtuma energia tasakaalust – kui tahame, et kehakaal püsiks, peab igapäevaselt tarbitav kaloraaž olema tasakaalus kulutatava energiaga. Kas teadsid, et inimesed võtavad keskmiselt 20–50 eluaasta vahel juurde 15 kg? Selleks piisab kui tarbida iga päev vaid seitse kilokalorit rohkem kui kulutada.

Allika sõnul mõjutavad geenid nii meie isusid, vajadust näksimise järele kui ka seda, kui kiiresti tekib meil söögist küllastatustunne. Lisaks on geenide poolt määratud, kuidas füüsiline aktiivsus meie kehakaalu mõjutab ning näiteks see, kuidas toimub trennijärgselt rasvade põletamine.

Eelised

Suurim DNA-dieedi eelis teiste dieetide ees on, et see arvestab inimese ainevahetuse eripäradega – ühesugune toitumine ei pruugi kõikidele inimestele võrdselt sobida. “Kindlasti on õige järgida tavapäraseid tervisliku toitumise soovitusi, aga vahel võib tunduda, et see ei ole kehakaalu alandamiseks piisav,” ütleb Allikas. Samuti ei ole erinevate dieetide katsetamine kehale ohutu. “Siin tulebki appi geneetiline analüüs, mille tulemusena saab teada, milliste toitainete koguseid peaks pingsamini jälgima. Soovitused, mis DNA-testi tulemuste järgi koostatakse, on kooskõlas tervisliku toitumise nõuannetega, aga arvestavad ka individuaalseid ainevahetuse erinevusi.”

Geenitesti tegemine + tasuta kehamassi analüüs


No comments:

Post a Comment